نزدیك شدن به زمان دور جدید مذاكرات ایران و 1+5 كه اولین دور این مذاكرات در دولت جدید اوباما بحساب می‌آید، سبب شده است تا سیگنال‌های متفاوتی از محافل امنیتی ـ دیپلماتیك امریكا در قبال پرونده هسته‌‌ای ایران ارسال شود. به نحوی كه در كنار یادداشت معنادار گری سیك در سی ان ان مبنی بر لزوم توافق بر سر پذیرش غنی سازی و لغو تحریم‌ها، تعدادی از متخصصان امنیت ملی امریكا نیز با انتشار گزارشی از لزوم لغو تحریم‌ها علیه ایران سخن گفتند.

به گزارش رجانیوز، در حالیكه در هفته‌های آینده دور جدیدی از مذاكرات ایران و 1+5 پیرامون پرونده هسته‌ای ایران شكل خواهد گرفت، برخی محافل غربی اقدام به ارسال پیام‌های معنی داری مبنی بر لزوم لغو تحریم‌ها و پذیرش حق غنی سازی ایران نموده‌اند. موضوعی كه چند هفته پیش گری سیك از دیپلمات‌های كهنه‌كار دولت امریكا با انتشار یادداشتی در سی ان ان آنرا استارت زده بود.
 
گری سیك در مطلب خود عنوان كرد: «فرصتی تاریخی در مذاکرات هسته‌ای با ایران شکل گرفته است و احتمال توافق با ایران بر سر پذیرش غنی‌سازی این کشور و لغو بخشی از تحریم‌ها وجود دارد.»
 
وی در این زمینه به رویكرد اوباما در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش در قبال مسائل متعدد خاورمیانه اشاره كرده و می‌نویسد: «با وجود این، اوباما در دومین ریاست جمهوری خود باید اولویت‌هایی را تعیین کند. تلاش برای انجام همه کارها نه تنها راهبرد مناسبی نیست بلکه به طور قطع موجب شکست خواهد شد.»
 
 وی در ادامه نیز كلید حل این مشكلات را ایران دانسته و می‌نویسد: «در این باره که کار را باید از کجا شروع کرد، احتمالا امیدوارکننده‌ترین رشته‌ای که در تلاش برای حل مشکل خاورمیانه باید کشیده شود، مسئله ایران است.»
 
مشاور سابق كارتر در ادامه به اثر معكوس تحریم‌ها اشاره كرده و می‌نویسد: « سابقه تحریم‌ها در مورد تسلیم شدن کامل یا تغییر حکومت، امیدوارکننده نیست. در عوض، تحریم‌ها معمولا به مردم عادی لطمه می‌زنند در حالی که مقامات از بیشتر تاثیرات در امان می‌مانند و موضعی حاکی از تمرد در پیش می‌گیرند و اشتباه‌های خود را به گردن مداخله خارجی می‌اندازند. این وضع امروز در مورد ایران نیز شروع به روی دادن کرده است. حملات به رفاه مردم یک کشور می‌تواند موجب خشم و خصومت مردم از «دشمن» شود و این وضع چند نسل ادامه یابد.»
 
گری سیك در نهایت راهكار خود را اینگونه مطرح می‌كند: «آمریکا و متحدانش باید با اندازه‌ای از غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران موافقت کنند. ایران باید محدودیت‌ها بر همه تاسیسات زیر بنایی خود را بپذیرد و با بازرسی‌ها و نظارت‌های سر زده موافقت کند. ایران باید سابقه برنامه هسته‌ای خود را مستند کند و غرب نیز باید تحریم ها را بردارد. همه این موارد باید در روندی قدم به قدم و با اجرای پادمان‌ها و راستی‌آزمایی‌ها در هر مرحله‌ای صورت گیرد.»
 
در همین حال گروهی از متخصصان امنیت ملی امریکا نیز با انتشار گزارشی، با اعلام این‎که تحریم‎های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی گامی رو به جلو را منجر نمی‎شود، تاکید کرده‎اند که این تحریم‎ها باید برداشته شوند.
 
این گزارش که «ارزیابی سود و زیان تحریم‎های بین‎المللی علیه ایران» نام دارد، از جانب بیش از ۳۰ سیاست‎گذار اسبق امریکایی، افسران اسبق ارتش این کشور و متخصصان مستقل منتشر شده است.
 
در این گزارش آمده است: « مشخص نیست که این تحریم‎ها به تنهایی منجر به توافق و یا تغییر سیاست‎های ایران بشوند.»
 
گفتنی است که ۳۸ چهره سرشناس این گزارش را امضا کرده‎اند که از آن جمله می‎توان به افرادی چون ۳ تن از جمهوری‎خواهان اسبق، پل وولکر مدیر اسبق خزانه داری فدرال و برخی از ژنرال‎های بازنشسته ارتش و نیروی دریایی امریکا اشاره کرد.
 
بر اساس این گزارش، تحریم‎ها کیفیت زندگی طبقه متوسط ایران را کاهش داده و الگوی تجاری جدیدی را به وجود آورده که بر اساس آن سهم کالاهای چینی و هندی در بازار این کشور افزایش یافته است.
 
این گزارش ۸۶ صفحه‎ای در ادامه می‎افزاید: « تا کنون نه امریکا و نه شورای امنیت سازمان ملل متحد هیچ معیار دقیقی را ارائه نداده‎اند که اجرای آن از جانب ایران باعث برداشته شدن تحریم‎ها شود.»
 
ارسال سیگنال‌های معنادار در آستانه برگزاری مذاكرات جدید ایران و 1+5 حاوی این حقیقت است كه محافل تصمیم‌ساز امریكایی از نتیجه بخش نبودن مسیر كنونی امریكا در قبال ایران اطمینان پیدا كرده و به دنبال زمینه‌سازی برای اجرایی كردن سیاست‌های جایگزین هستند. 
 
سیاست‌هایی كه به نظر می‌رسد به دلیل رویكرد اصولی و مقاومتی ایران حاوی سه محور عمده «پذیرش حق غنی سازی ایران»، «لغو تحریم‌ها» و «طراحی یك مسیر گام به گام» برای اجرایی شدن  این پیشنهادات است. هرچند اقدامات عملی دولت امریكا همچون تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در مجلس سنا، به صورت جدی به این روند ضربه وارد خواهد كرد.